Folyamatorientált gondolkodás az eredményorientálttal szemben
Ahogy a Békés harcos útja című könyvben olvasható és a filmben látható és nagyon sok helyen idézett: „ Az út a lényeg, nem a cél” Hogy miről beszélek? Nagyon jó téma! Gyere, olvasd el!
A bevezetőben említett idézet nagyon sok helyen elhangzik, de nem vagyok benne biztos, hogy mindenki teljes mértékben megérti, pedig érdemes. Ezt a gondolkodásmódot kívánom bemutatni és kontrasztba állítani mai írásomban.
Mit is jelent a két fogalom:
Az eredményorientált gondolkodás kitűz egy konkrét célt, a megvalósítás során végig a célon tartja a szemét, és halad afelé. Azt vallja, hogy van egy cél, amelyet meg kell valósítani.
A folyamat orientáltnak inkább iránya van, viszont a fókusz nem azon van, hanem az ahhoz vezető munkán. Azt vallja, hogy bele kell tenni a munkát, és a cél elérése csak a munka természetes velejárója.
Ennyi alapján még nem is látszik annyira a különbség, hiszen mindketten kitűznek egy célt, terveznek egy hozzá vezető utat, amelyen haladnak. Mégis miért jobb az egyik, mint a másik!? Egy példával próbálom szemléltetni.
Legyen a cél, hogy szeretné jövedelmét 50%-kal emelni egy év alatt.
Eredményorientált: Megvan a cél, tervez egy utat, amellyel szerinte elérheti a célt. Felülvizsgálja a munkafolyamatait, kidobja, delegálja, vagy kiszervezi azokat a feladatokat, amelyek nem hoznak pénz, és nagyobb fókuszt ad azoknak a feladatoknak, amelyek valódi pénztermeléssel járnak.
Az első probléma, hogy egy egyéves célt nagyon nehéz meghatározni reálisan. Lehet, hogy ez irreálisan magas elvárás, de az is lehet, hogy egy alábecsült cél, és az említett változások, sokkal nagyobb jövedelem növekedést is generálhatnának. Abban az esetben, ha túlzott a cél, úgy 35%-os növekedés esetén is azt kéne megállapítanunk, hogy nem értük el a célunk. Míg, ha alulbecsült a célt, akkor legtöbbször a cél egy gátat fog szabni a növekedésnek. Másik probléma, hogy mi történik, ha eltelik negyed év és a jövedelem 1 százalékot sem nő!? Az eredményorientált biztosan, azt fogja gondolni és mondani, hogy hát mi ez már 12,5 százaléknál kéne tartanom, ennek ellenére a jövedelmem nem változott. Ez nagyon destruktívan hat a közérzetére, a változtatásokba vetett hitében, és a munkájában is, amely a lehetséges növekedéseket tovább gátolja. Mivel konkrét cél van így az idő múlásával arányosan kívánja a célt is elérni, pedig a befektetéssel vagy változással legtöbbször nem egy időben jönnek az eredmények, hanem jellemzően késleltetve.
Folyamatorientált: Neki is a jövedelem növelés a célja, de mivel Ő folyamatorientált úgy fogalmazza meg ezt magának, hogy felülvizsgálom a munkafolyamataimat. Kidobom, delegálom vagy kiszervezem azokat a feladatokat, amelyek nem hoznak pénzt, és a valódi pénztermelő feladatokra fókuszálok. Nem határoz meg konkrét százalékot, tudja és hiszi, hogy a változtatások növekedéssel fognak járni. A figyelme nem egy szám elérésén van, hanem, hogy minél jobban végrehajtsa a változtatásokat. Mivel nincs konkrét cél így 35%-os növekedést sem fog kudarcnak megélni, és nem fogja bekorlátozni sem az 50%. Egyszerűen arra fókuszál, hogy kihozza a maximumot önmagából és a változtatásokból. Nincs konkrét szám, amellyel az aktuális állapotot össze tudná hasonlítani.
Van még egy fontos különbség, míg az eredményorientált a szemét mindig a célon tartja, ami a jövőben van, emiatt Ő gyakran álmodozó, míg a folyamatorientált arra fókuszál, hogy mit kell most éppen megtennem, Ő a cselekvő. Nem teszem fel a kérdést, hogy szerinted az álmodozó vagy a cselekvő éri-e el nagyobb valószínűséggel a célját? :D
Ez tényleg csak egy szemlélet, de nagyon nagy hatása van az eredményeinkre és a hétköznapjainkra. Néhány példa a helyes célmeghatározásról:
Nem konkrét összeget szeretnék keresni, hanem X óra minőségi munkát fogok végezni, amelyből kihozom a maximumot (az eredmények jönni fognak)
Nem X kilót szeretnék fogyni, hanem heti 5ször elmegyek sportolni, felülvizsgálom és változtatok az étkezési szokásaimon. (az eredmények jönni fognak)
Próbáljuk meg ezt a gondolkodásmódot az életünk minél több aspektusában alkalmazni. Rövid távon, ne az eredményre fókuszáljunk, hanem hogy az ahhoz elvezető utat a legjobb tudásunk szerint járjuk, és az eredmények jönni fognak. Természetesen időről időre meg kell állni, és megnézni, hogy hova és mennyit haladtunk, és ha úgy érezzük, nem vagyunk elégedettek az eredménnyel, akkor ne féljünk változtatni.
Ennyi lett volna a mai írásom! Remélem tetszett! Tartsatok legközelebb is velem!
Üdv:
Tamás